CGTN: “Každý přispívá”: Jak Čína dosahuje obecné prosperity díky většímu otevření a obnově venkova?

PEKING, 26. září 2023 /PRNewswire/ — Město I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang, které je “hlavním městem drobného zboží” na světě, udržuje obchodní vztahy s více než 230 zeměmi a regiony.

Mezinárodní obchodní trh I-wu je motorem rozvoje 2,1 milionu malých, středních a mikro podniků a je spojen se zaměstnáváním 32 milionů lidí. Je známý jako největší velkoobchodní trh s drobným zbožím na světě.

Čínský prezident Si Ťin-pching při nedávné inspekční cestě do Če-ťiangu při návštěvě obchodního trhu v Ťin-chua 20. září uvítal, že drobné zboží v I-wu prorazilo na velký trh a stalo se významným průmyslovým odvětvím.

“Každý je účastníkem, tvůrcem a přispěvatelem,” řekl Si, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny (ÚV KS Číny) a předsedou Ústřední vojenské komise, a vyzval obchodní trh, aby více přispíval k rozšiřování trhů doma i v zahraničí, a také vyzval Če-ťiang, aby se ujal vedoucí a vzorové role při podpoře společné hospodářské prosperity.

Rozvoj obchodu pro otevírání na vysoké úrovni

Z údajů zveřejněných čínskou Generální celní správou vyplývá, že celková hodnota dovozu a vývozu zboží v první polovině letošního roku činila 20,1 bilionu jüanů (asi 2,75 bilionu USD), což představuje meziroční nárůst o 2,1 %. Rozsah poprvé překročil 20 bilionů jüanů.

Soukromé podniky jsou stále hlavní silou čínského zahraničního obchodu. V první polovině roku 2023 se počet podniků zahraničního obchodu zabývajících se dovozem a vývozem meziročně zvýšil o 6,9 procenta. Mezi nimi hodnota dovozu a vývozu soukromých podniků činila 10,59 bilionu jüanů, což představuje meziroční nárůst o 8,9 procenta.

Je třeba usilovat o podporu a povzbuzení soukromých podniků, aby se aktivně podílely na globální průmyslové rozdělování práce a na alokaci zdrojů s cílem zvýšit klíčovou konkurenceschopnost, zdůraznil Si během své inspekční cesty.

Po letech vývoje vstoupily čínsko-evropské nákladní vlaky vyjíždějící z města I-wu a končící ve španělském Madridu na dráhu vysoce kvalitního rozvoje a staly se novým způsobem mezinárodní dopravy, který je pohodlný, rychlý, bezpečný, stabilní, ekologický a ekonomický.

Tato 13.052 km dlouhá nákladní linka, čínsky nazývaná I-sin’ou (“I-wu – Sin-ťiang – Evropa”), se stala důležitým mostem spojujícím euroasijský kontinent. Do konce července letošního roku přesáhl celkový počet nákladních vlaků, které po trase projely, 6000.

Si vyzval Če-ťiang, aby pokračoval v psaní nové kapitoly prohlubování reforem a rozšiřování otevírání, a naléhal na plánování reforem z celosvětového hlediska a na soustavném rozšiřování otevírání se institucím s ohledem na pravidla, předpisy, správu a normy.

V roce 2021 vydala Čína pokyn podporující Če-ťiang, aby se ujal vedení při zřizování demonstrační zóny na podporu společné prosperity v celé zemi.

Bohaté významové souvislosti společné prosperity jsou v Če-ťiangu živě vykládány od rozvoje soukromých podniků až po pokrok v oživení venkova.

Prosazování společné prosperity prostřednictvím průkopnických demonstrací

V červnu 2003 zahájila provincie Če-ťiang program ekologické obnovy venkova, jehož cílem je zlepšit výrobní, životní prostředí na venkově a kvalitu života zemědělců.

Za 20 let trvání programu vznikly tisíce krásných vesnic, program zásadně změnil tvář provinčního venkova a vytvořil úspěšné příklady pro modernizaci zemědělství a venkova a také příklady úspěšného venkova pro podporu čínské modernizace.

Vesnice Li-zu v Ťin-chua, která z programu těžila, se ze špinavé a chudé vesnice proměnila v místo se zlepšeným životním prostředím a prosperujícím cestovním ruchem.

Při inspekci vesnice 20. září se Si dozvěděl, že roční příjem na obyvatele vesnice dosáhl 52.000 jüanů (asi 7250 USD).

Podle Národního statistického úřadu zaznamenala Čína i letos bohatou úrodu letního obilí, která dosáhla 146,13 milionu tun.

Navíc bylo do konce roku 2022 založeno 40 nových výhodných a specifických průmyslových klastrů, 50 národních moderních zemědělských a průmyslových parků a 200 měst se silným zemědělským odvětvím.

Si zdůraznil úsilí zaměřit se na snižování rozdílů mezi městskými a venkovskými oblastmi a na odstraňování rozdílů v regionálním rozvoji a příjmech a vyzval k pokrokům v obnově venkova ve všech oblastech a k důrazné podpoře venkovských průmyslových odvětví s osobitými místními rysy.

“Je toho hodně, co je třeba prozkoumat, a spousta věcí, které je třeba udělat, aby se pokročilo v obnově venkova,” řekl Xi vesničanům a vyzval je, aby usilovali o vytvoření lepší budoucnosti a společné prosperity.

Letos si připomínáme 20. výročí zavedení strategie “plného využití osmi výhod a zavedení osmi hlavních opatření” v provincii Če-ťiang.

Tato strategie, kterou Si předložil v roce 2003, vyzývá provincii, aby využila svých osmi výhod, jako jsou systémové a logistické výhody, výhodná poloha a průmyslová odvětví, k realizaci osmi hlavních opatření pro rozvoj provincie Če-ťiang.

Od té doby dosáhl hospodářský a sociální rozvoj provincie Če-ťiang nových historických úspěchů.

S uznáním těchto úspěchů Si vyzval k tomu, aby se reálná ekonomika považovala za základ pro budování moderního průmyslového systému, aby se usměrňovala a podporovala tradiční průmyslová odvětví s cílem urychlit uplatňování vyspělých a snadno použitelných technologií a aby se podporoval špičkový, inteligentní a ekologický rozvoj zpracovatelského průmyslu.

https://news.cgtn.com/news/2023-09-25/Xi-urges-Zhejiang-to-further-advance-Chinese-modernization-1no6TIHz1O8/index. html

 

SOURCE CGTN